Mohohet ribashkimi i The Smiths

Disa orë pas raportimit se indie-rock grupi legjendar do të ribashkohet, kjo është hedhur poshtë nga dy prej anëtarëve të tij.

“Thashethemi për ribashkimin e The Smiths është i pavërtetë. Nuk është duke ndodhur.” - ka thënë ish kitaristi i bendit, Johnny Marr.

Marr reagoi përmes faqes së tij në Facebook pas lajmit që Music-news.co.uk e dha gjatë ditës së djeshme, ku thuhej se burime të afërta me anëtarët e bendit kanë treguar se Marr dhe forntmeni Morrisey janë duke biseduar me një promoter, të famshëm, rreth bashkimit.

Ndërkohë, revista NME sot shkruan se ka kontaktuar një numër burimesh të afërta me grupin dhe se të gjithë i kanë mohuar këto thashetheme.

Edhe bumnjari Mike Joyce i ka mohuar raportet, përmes internet radios Beatwolf Radio, njofton Daily Mirror.

The Smiths kanë qenë dhe mbeten ikonë e rok alternative skenës në Britani të Madhe. Bendi u formua në vitin 1982 dhe u nda vetëm pesë vite më pas. Kanë lënë mbrapa albume klasike siç janë “The Queen Is Dead” dhe “Meat Is Murder”. 

 

 

Radio Urban Black

Urban FM Projects

THE BRIDGE, Prishtina - Belgrade Civil Dialogue.

INC- Network of Local Radio Stations in cooperation with in total 15 local radio stations from Kosovo broadcasting in Serbian language and five local radio stations in Serbia including Radio Presheva, Albanian local broadcaster, with the support, of BTD, Austrian.., KFOS Soros Fund and NED, in the period of July-September 2011, produced and broadcast weekly shows titled The Bridge, Prishtina - Belgrade Civil Dialogue which as the main objective had promotion of ethnic tolerance, intra-ethnic and regional cooperation between Albanians and Serbs i.e. Kosovo and Serbia. The motivation for the initiation and then implementation of this unique project which involved in total 15 local broadcasters from Kosovo and Serbia was the beginning of the technical dialogue between two capitols with the mediation of European Union. As the opinion is aware these ongoing talks as the main objective had solving of issues that remains an obstacle in normalization of relations between two capitols. The project was unique for couple of reasons which will be elaborated in this report, however we need to underline here the fact that ‘The Bridge” is the first project which saw such close cooperation and joint work between local broadcasters from Kosovo and Serbia, i.e. for the first time local broadcasters from these two countries together produced and broadcasted same weekly shows, a fact that in itself is an indicator of the conclusion that this project was unique and that was successful in its implementation. 

 

Top 5 Music

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Na gjeni

Contacts

gallerygallerygallerygallerygallerygallery